Žiadne keby

Autor: Roman Klaška | 23.8.2011 o 10:03 | (upravené 23.8.2011 o 10:43) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  904x

Život nám prináša mnoho ,,keby". Tak napríklad: ,,Keby som mal peniaze, kúpil by som si..." ,,Keby si vedel koľko toho ešte mám..." ,,Keby ten hamburger bol môj a nie toho chlapca..."

Myslím, že ako príklad stačia tieto tri keby. Môžme si na nich všimnúť rôzne tvary slova mať. Na slovenčine sa mi páči okrem iného aj to, že pre zmenenie významu slova nám stačí nahradť jedno písmeno, prípadne pridať dĺžen, čiarku a podobobne. Presne tak je to aj v slove mať. Prvé písmeno vymeníme za ,,d" a máme jeho opozitum. Avšak touto výmenou nastala oveľa väčšia zmena ako sa nám môže na prvý pohľad zdať. Už to nieje to staré mať, ktoré myslelo na seba. Práve naopak- máme tu nové dať, ktoré myslí a bude myslieť na teba. Už to nieje len o mne ale je to aj o tebe. A v konečnom dôsledku to nieje o Romanovi ale o Kristovi. Veď on si svoj život nenechal pre seba ale dal ho pre nás, aby sme mohli vojsť do Božieho kráľovstva. Tak je to aj v našom živote- radšej zostaneme doma a nepôjdeme do sveta- veď čo ak by nás nejaký tulák zastavil a spýtal sa nás či by sme mu nemohli prispieť nejakou tou mincou. To radšej zostaneme doma s istotou, že minca zostane v našom vačku.

 

A ešte v niečom je nemalý rozdiel. Tým, že u Krista neexistuje mať ale dať, vypadáva slovko ,,keby".          On nehovorí: ,,Keby som tak dal za teba život, to by si predsa mohol mať život večný..."

Namiesto toho nám vždy povie: ,,Ja dám svoj život za teba, aby (ty) si mal život večný."

To čo On neurobil ani raz, my robíme takmer nepretržite: On nepodmieňuje, my áno...

 

 

P.S.: Tuláka s mincou som použil v úvahe zámerne preto, lebo čoraz viac sú pre ľudí dôležitejšie materiálne hodnoty (t.j. aj peniaze). Keby sa nás tulák opýtal napríklad na náš súcit s ním, nejeden z nás by odpovedal: ,,Súcit? A to je čo?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?